INDEX

ARA BUSCA SEARCH

ÜYE OL

KATEGORİLER

Ekim 2023
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Eyl    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
RSS

DORIS LESSING’LE KEDİLERE DAİR

Aybige Mert

SOBRE LOS GATOS CON DORIS LESSING

ON CATS WITH DORIS LESSING

Yeni bir şehre gittiğimde, yolculuk öncesinde, süresince ve sonrasında, o şehirde geçen ve orada yaşamış yazarlarca yazılmış kitaplar alıp okumayı seviyorum. Şehrin sokaklarında onların gözüyle turlamayı, onların şehirde kendilerini mutlu ve huzurlu hissettikleri gözde mekânlarına gitmeyi, benim belki keşfedemeyeceğim, dikkatimden kaçacak olan ama onların dikkat ettikleri hoş ayrıntıları arayıp bulmayı seviyorum. Bu şehir kitaplarımdan en sevdiğim ikisi sanırım, Hemingway’in Paris Bir Şenliktir’i  ve Enis Batur’un Paris Ecekent’i.

Londra’ya geldiğimiz günlerde yaptığım ilk kitapçı ziyareti, Marylebone’daki Daunt Books’a oldu. İnsanın saatlerce kitap bakabileceği, ahşap balkonlarında ve raflarında uzun keşiflere çıkabileceği muhteşem bir kitapçı. Bu ilk ziyarette, zaten listemde olan kitaplardan bazılarını ve birkaç da sürpriz kitap bulup aldım. Listemdeki Londra kitaplarından biri Doris Lessing’in London Observer’ıydı.

Doris Lessing, 1919 İran doğumlu bir İngiliz yazar. Çocukluğu Afrika’da, ülkenin şimdiki adıyla Zimbabwe’de geçmiş olan Lessing, yaşamının geri kalanını 30 yaşında gelip yerleştiği Londra’da geçirmiş. 14 yaşında yarım bıraktığı eğitiminin ardından, yazar olmadan önce, hemşirelik, telefon operatörlüğü, katibelik yapmış.

Türkçe’ye çevrilmiş birçok kitabı bulunan Doris Lessing’in ilk okuduğum kitabı, 2004 yılında Metis Yayınları’nın Metis Edebiyat serisinden çıkmış olan Kedilere Dair’di. Özellikle Kediler, Hayatta Kalan Rufus ve El Magnifico’nun Yaşlılığı isimli üç bölümden oluşan kitapta Lessing, Afrika’daki çocukluk günlerinden itibaren yaşamından geçmiş kedileri anlatıyor. Çetin bir doğada geçen çocukluk günlerinin ardından, yetişkinliğinde yaşadığı savaş döneminin de etkisiyle belki, bağımsız, güçlü ve kendi ayaklarının üzerinde dimdik duran bir kadın olan Lessing, biraz sert sayılabilecek bir gerçekçilikle yaklaşıyor yazılarında yaşama ve kedilere. Kitabın başlarındaki Afrika anıları ve olanca gerçekliği ile yansıtılması insana biraz sert gelebilse de, benim sevdiğim kitaplarımdan biri Kedilere Dair.


Yorumlar


Pingbackkedidefteri.com » EN GÜZEL KEDİ HİKÂYELERİ
11 Kasım 2011, 00:27

[...] not düştüğüm Julia Bachstein’ın derlediği Kedi Hikâyeleri’ni ya da Doris Lessing’in Kedilere Dair’ini daha önce alıp okuduysanız, bu kitapta bazı tanıdık öykülerle karşılaşabilirsiniz. [...]

Yorum yaz