INDEX

ARA BUSCA SEARCH

ÜYE OL

KATEGORİLER

Haziran 2023
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Eyl    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
RSS

CHATS PERCHÉS-TÜNEMİŞ KEDİLER

Aybige Mert

UNOS GATOS QUE SONRÍEN

CASE OF THE GRINNING CAT

Paris yolculuklarında uğramayı  alışkanlık haline getirdiğimiz ve her seferinde elimiz kolumuz ganimet dolu ayrıldığımız yerlerden biri, fnac’ın DVD reyonundaki belgeseller ve kısa filmler bölümüdür. Sokaklarda gezerken M.Chat (Bay Kedi) ile tanıştığımız sene, fnac’ta, bu ünlü kedinin konuk olduğu bir film çıktı karşımıza: Chats Perchés.

Orijinal ismini dilimize “Tünemiş/Kondurulmuş Kediler” olarak çevirebileceğimiz filmin, diğer dillerdeki versiyonlarında kullanılmış isim ise “Sırıtan/Gülümseyen Kediler”.

1921 doğumlu Fransız usta yönetmen Chris Marker’ın, hem yazıp hem yönettiği filmin müzikleri ise Michael Krasna’ya ait. 2004 yılı, Les Films du Jeudi ve Arte ortak yapımı olan 58 dakikalık bu film, deneysel bir belgesel. Paris sokaklarında geçen filmde, kedileri seven ve onlara başka eserlerinde de rol vermiş olan politik filmlerin usta yönetmeni Marker’ın, Fransız politik dünyasına ve protestolara, koca gülümsemesiyle Paris sokaklarında gezen sarı kedi M. Chat üzerinden bakışını görüyoruz.

Chris Marker’ın alıp seyretmek istediğim bir başka filmi de, filmografisinin en ünlülerinden biri olan 1977 yapımı, siyah-beyaz A Grin Without a Cat. Umarım en kısa zamanda bizim ülkemizde de DVD reyonlarında National Geographic, BBC vs. yapımları  dışında da bol bol kaliteli belgeseller ve kısa filmler satılmaya başlar da, her seferinde not ettiğim güzel filmler için bir sonraki yolculuğu veya amazon’dan gelecek paketi beklemem gerekmez. (Amin).

Yorum yaz