INDEX

ARA BUSCA SEARCH

ÜYE OL

KATEGORİLER

Mart 2024
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Eyl    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
RSS

LONDRA’DA BİR PUB: THE CAT AND CANARY

Aybige Mert

UN PUB EN LONDRES: THE CAT AND CANARY (EL GATO Y LA CANARIA)

A PUB IN LONDON: THE CAT AND CANARY

Foto ©Aybige Mert

Bir iki hafta önce Kerim’le Londra’nın Canary Wharf isimli “özel mülkiyet” mahallesine, Buzdan Heykeller Festivali’ne gittik. Özel mülkiyet mahalle dememin nedeni, Londra’nın gökdelenlerinin ve büyük şirketlerinin yoğunlaştığı bu finans merkezinin sokakları, meydanları tıpkı şehrin diğer yerleri gibi halka açık normal bir mahalle. Kafeler, barlar, müzeler vs. ile dolu ama örneğin kameranızı çıkarıp fotoğraf çekmeye kalktığınızda gökdelenlerden birinin takım elbiseli gorili yaklaşıp, İngiliz asaleti içinde “Sorry m’am, burası özel mülkiyet, yüksek güvenlik önlemleri nedeniyle fotoğraf çekemezsiniz” diyor. “Nasıl yani?” deyince biraz daha sert ve emreder bir tonda aynı lâfı yineliyor. Bu arada, buz festivalinin olduğu meydanda millet şakır şakır kamera ve cep telefonu ile fotoğraf çekiyor ama oradan ötesi “yassah hemşehrim”.  Maslak sokaklarında yürüyüp fotoğraf çekerken x bankanın güvenliğinin gelip “Burası özel mülkiyet, Maslak sınırlarında fotoğraf çekemezsiniz” demesi gibi bir şey. Neyse, medeniyetinden sual olunmaz Londramızın…

Beş-altı buzdan heykelli festival çok fasa fiso çıktı ama bu arada özel mülkiyet olayını hazmetmek, boğazımızı ıslatmak ve mabadımızı dinlendirmek için bir yer bakarken, bu güzel kedili pub’ı bulduk.

İngiltere’de pub isimleri çiçekli, böcekli, hayvanlı, krallı, kraliçeli ve tabelâlarında da ismini anlatan bir çizim bulunuyor.  Nedeni bundan birkaç yüzyıl önce, okur yazarlık oranı çok düşükken, insanların bu sayede pub’ları, tabelâlarını okumadan da tanıyabilmeleri. Queen’s Head (Kraliçe’nin Kafası), White Swan (Beyaz Kuğu), Horses&Coches (Atlar ve At Arabaları), Rose of England (İngiltere’nin Gülü) çok karşılaşılan pub isimlerine örnek verilebilir.

The Cat and Canary (Kedi ve Kanarya) da bu geleneksel isimli pub’lardan biri. Londra’nın aynı zamanda doklar bölgesi olan Canary Wharf’ta, su kıyısında, içi klâsik pub dekorasyonlu güzel bir pub. Diyeceğim odur ki, yolunuz Londra’ya düşerse, gezilecek her bir şeycik bitti, bir de Canary Wharf’u görelim derseniz, orada da böyle de bir pub var. Cheers!


Yorumlar


defne
28 Ocak 2012, 16:48

Hep kralın uzuvlarıyla ilgili isimler olacak değil ya…:))

Kedi Defteri
28 Ocak 2012, 23:27

Kraliçeerkil memleket ne de olsa Defneciğim :) .

Depresif Ayu
30 Ocak 2012, 11:09

Özel mülkiyet kavramları çok ilginç dimi Aybige? Bize uymaz kardeşimm :) )
Barın ismi güzel. Gerçi geleneksel bir isim koyma yöntemiymiş ama keşke barın içinde de kedi resimleri objeleri falan olsaymış.

Kedi Defteri
30 Ocak 2012, 20:47

Bence de uymaz Depresif Ayucuğum :) , mantığın çöktüğü an o zaten. En sinir olduğum tutumlardan biridir “yassah hemşehrim”.

Yorum yaz