INDEX

ARA BUSCA SEARCH

ÜYE OL

KATEGORİLER

Nisan 2024
Pts Sal Çar Per Cum Cts Paz
« Eyl    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
RSS

TRT’NİN VAN KEDİSİ BELGESELİ

Aybige Mert

EL DOCUMENTAL DE GATO VAN TURCO DE TRT

TRT’S TURKISH VAN CAT  DOCUMENTARY

Benim için İstanbul’un önemli bir simgesi ve Cumhuriyet Dönemi yapılarının önemlilerinden biri olan Harbiye’deki 4 katlı TRT İstanbul Radyosu binası, mükemmel konumu ve arazisi nedeniyle zaman zaman üzerinde dolaşan kara bulutlara rağmen, umarım asla karanlık emellilerin eline düşmez ve hep var olur. Doğan Erginbaş, Ömer Güney ve İsmail Utkular’ın ortak projesi olan ve yapımı dört yıl sürmüş olan bina, dönemin cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından açıldığı 1949 yılından beri radyoevi olarak hizmet veriyor.

Hâlâ varlığını sürdürüyor mu bilmiyorum ama eskiden radyoevinin içine girince sağda, TRT kayıtlarından derlenmiş müzik CD’leri, vasat kayıtlı da olsa TRT belgesellerinin VCD’lerini satan (hem de çok uygun fiyata satan) bir dükkân vardı. Bu Van Kedisi belgeselini ve Ankara Tiftik Keçisi, Denizli Horozu, Tarsus Çatalburun Köpeği, Zeugma Dün…Bugün…, Anadolu’nun Solan Rengi Semahlar gibi daha birçok belgeseli oradan almıştım.

Metinleri Semra Sander’e ait olan bu 50 dakikalık belgeselin, yapımcılığı ve yönetmenliği de aynı kişiye ait. Belgeselin kameramanlığını Erol Yazıcı yapmış. Seslendirme sanatçısı Mehmet Atay’ın etkileyici sesine rağmen, metnin zayıflığı ve görüntülerin düşük kalitesi yüzünden oldukça vasat bir belgesel olmaktan kurtulamamış olan yapımın, bence en zevkle izlenen bölümleri, çeşitli illerde Van kedilerinin insanlarıyla yapılmış olan röportajlar ve onların ağzından Van kedileri. Hepsi de söz birliği etmişçesine aynı konuda birleşiyorlar: Aklına koyduğu şeyi yaptırana kadar elinden geleni ardına koymayan ve gerekirse istediğini kendi elde eden Van kedileri, gururlu ve çok iyi ahlâklı, asla hırsızlık yapmıyorlar. Onlara sunulmadığı sürece burunlarının ucunda dahi olsa kendilerine ait olmayan gıdaya, ete, süte tenezzül etmiyorlar.

Yorum yaz